Hasi hízás, hangulatingadozás, alvászavar – ismerős?

Uránia Medical Center » Hírek » Hasi hízás, hangulatingadozás, alvászavar – ismerős?

A változókor minden nő életének természetes része – mégis általában sok idő, mire a tünetek alapján fejünkben összeáll a kép.

Ennek oka egyrészt a változástól való félelem, az önmagunknak való tagadás is, de ugyanúgy oka az is, hogy a tünetek sokszor nem egyértelműek, először könnyen összetéveszthetők a stresszel vagy az egyszerű fáradtsággal.

A változókor általában 45 és 50 éves kor között kezdődik, de egyénenként eltérhet – vannak, akiknél már a negyvenes évek elején, másoknál csak később jelentkeznek az első tünetek. Ha figyelsz magadra, a tested jelez – csak meg kell tanulni „hallgatni” rá.

Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük, mire érdemes figyelned, a köztudott hőhullámokon túl.

Talán a leggyakoribb és legszembetűnőbb jel, amit rögtön észreveszel, ha vezetsz menstruációs naplót, hogy a rendszeresség felborul az addig oly jól működő havi vérzésednél.

Ha eddig viszonylag pontosan jött meg minden hónapban, és most egyszer csak kimarad egy-két ciklus, vagy a megszokotthoz képest hosszabb, rövidebb, esetleg erősebb vagy gyengébb vérzéseket tapasztalsz, az már jelezheti a perimenopauza (vagyis a menopauzát megelőző időszak) kezdetét.

Hirtelen elönt a forróság, az arcod kipirul, a szíved gyorsabban ver – mintha egy belső tűz támadna meg.

Ez a klasszikus hőhullám, amely sokaknál jelentkezik ebben az időszakban. Ha éjjel arra ébredsz, hogy csuromvizes a pizsamád, az sem ritka: ez az éjszakai izzadás, ami szintén a hormonális változások miatt alakul ki.

Mostanában gyakrabban kapod fel a vizet, sírsz megmagyarázhatatlan dolgokon, vagy egyszerűen csak érzed, hogy „valami nem stimmel” a hangulatoddal?

Ez is a változókor része lehet. Az ösztrogénszint csökkenése hatással van az agyban zajló folyamatokra is, így nem csoda, ha hullámvasúton érzed magad.

A változókorban lévő nőknek több, mint a fele számolt be arról, hogy a korábban békés alvásuk zaklatottá vált.

Kutatások szerint ilyenkor a nőknél gyakori a megemelkedett vagy rendellenesen ingadozó kortizolszint. A kortizol a szervezet „stresszhormonja”, ami a napi biológiai órához is kapcsolódik. Normál esetben reggel a legmagasabb a szintje, majd estére csökken. A menopauza alatt a hormonális egyensúly felborul, ami megzavarhatja ezt a természetes napi ritmust. Emellett a krónikus stressz (amit pl. a hangulatingadozások, alvászavarok is felerősítenek) emeli a kortizolszintet, és így nehezíti az elalvást vagy a pihentető alvást. Az elalvási nehézségek, éjszakai felébredések, hajnalban kipattanó szemek – mind intő jelei lehetnek ennek. Ehhez persze gyakran társul az előbb említett éjszakai izzadás is, ami szintén okozhat alvási nehézséget.

Előfordul, hogy nem jut eszedbe egy név, vagy elfelejted, miért mentél be a szobába?

Ez is a hormonális változások következménye lehet. Sokan „ködös agyként” írják le ezt az érzést, Az ösztrogén nemcsak a reproduktív rendszerre hat, hanem fontos szerepet játszik az agyműködésben is. Amikor az ösztrogén szintje leesik, az agyi ingerületátvitel kevésbé hatékony – innen jön a „homályos gondolkodás”, feledékenység, koncentrációs nehézség. Szerencsére nem tart örökké, de érdemes tudatosítani, hogy nem csak veled fordul elő!

A hasi hízás a változókor egyik leggyakoribb és legfrusztrálóbb velejárója, és nem véletlenül tűnik fel sok nőnél pont ebben az életszakaszban.

A hormonok átrendeződése hatással van az anyagcserére is, így sajnos könnyebben rakódik le a felesleg. A menopauza előtti időszakban a zsír inkább a csípőre, combra rakódik, ám az ösztrogén csökkenésével a test „átkapcsol” – a zsír a has köré kezd koncentrálódni, ez az ún. „alma típusú” elhízás.

Bár kényesebb témának számít, fontos beszélni róla:

A változókor során a hüvely nyálkahártyája elvékonyodik, szárazabbá válik, ami kényelmetlenséget okozhat, sőt, a szexuális életre is hatással lehet. A libidó is csökkenhet – de ez nem jelenti azt, hogy ezzel le kell mondani az intimitásról, hiszen vannak megoldások, amikről érdemes nőgyógyásszal konzultálni.

Magadra ismertél a tünetek alapján?

A változókor nem betegség, hanem egy életszakasz, amelyhez a tested alkalmazkodik. Ha úgy érzed, zavaróak vagy túl erősek a tüneteid, Dr. Pál Zoltán szülész-nőgyógyász, menopauza specialista szakorvosunk segítségedre lehet.

Emellett érdemes figyelni az életmódra is: kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres mozgás, stresszkezelés és elegendő alvás sokat számítanak. És talán a legfontosabb: ne felejtsd el, hogy nem vagy egyedül. Rengeteg nő megy keresztül ugyanazon, amit te is tapasztalsz – és ma már szerencsére egyre kevésbé számít tabu témának.

 

Hasznos volt? Ossza meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nyomtatás