Gyógytorna és Manuálterápia
Milyen tünetekkel, panaszokkal fordulhatnak hozzánk?
• gerinctorna a megelőzés érdekében
• ízületi bántalmak, mozgásszervi megbetegedések
• izomfájdalom
• műtétre felkészítés, műtét utáni rehabilitáció (csípő-, térd-, boka-, váll ízület)
Kapuvári Barbara
gyógytornász, manuálterapeuta
Örülök, hogy olyan hivatásom lehet, ami inspirál, gondolkozásra késztet. Jó érzés felfedezni az emberi testben rejlő összefüggéseket, hogyan működik jól, mi vezetett a tünetek kialakulásához, hogyan lehet őket megszüntetni, a funkciót pedig helyreállítani. Fontos számomra az összhang, amit a hozzám forduló emberrel közösen alakítunk ki, ez a kölcsönös aktivitás segíti a gyógyulási folyamatot.
Gyógytorna
A gyógytorna egy olyan terápiás forma, melynél az állapotfelmérést követően, egyénre szabott, specifikus gyakorlatokkal a mozgásszervi panaszok megszüntetését, funkciójavulást, fájdalomcsökkenést érhetünk el. Az állapotfelmérés során megvizsgáljuk a páciens tartását, ízületi mozgásait, az izmok erejét és nyújthatóságát, valamint a fájdalom mibenlétét. A vizsgálat fehérneműben történik, hisz ebben a helyzetben láthatóak megfelelően az elváltozások. Ez az alkalommal, amennyiben van, a korábbi orvosi dokumentáció (RTG, MRI, CT, UH, lelet, zárójelentés) is átnézésre kerül.
A gyógytorna panaszmentesség esetén is kiválóan választás, ha szeretné megelőzni a stressz, a hosszantartó ülő életmód következményeit, az így gyakran előforduló nyak-, hát-, deréktáji panaszokat. Lehetőség van csoportos vagy egyéni gerinctornára is. A gerinctorna elősegíti a törzsizmok erősítését, az izommerevség megakadályozását, valamint oldja a beszűkült gerincmozgásokat és javítja a testtartást. A fő cél a körülményekhez és a beteg állapotához képest a lehető legnagyobb mozgástartomány fenntartása, valamint a testtartás optimalizálása.
A gerinctorna gyakorlatok, típusaik szerint az alábbiakat célozzák meg:
- Izomerősítés
- Az izmok nyújtása
- Az ízület teljes kimozgatása
- Állóképesség javítása
JELENTKEZZEN BE KAPUVÁRI BARBARÁHOZ!
Manuálterápia
A manuálterápia a kézzel végzett diagnosztikus és terápiás fogások összessége. Feltérképezi és kezeli a mozgató szervrendszer visszafordítható elváltozásait, működési zavarait. Célja, hogy a mozgást korlátozó ízületi blokkokat oldja, a fájdalmas izomfeszülést megszüntesse, a felborult statikai helyzetet optimalizálja.
Eredményesen alkalmazható:
- ízületek (gerinc és végtagok) mozgás-beszűkülésének feloldására
- fájdalomcsillapításra (akár helyileg fáj, akár kisugárzó a tünet)
- izom lazítására
- tartási rendellenességek változtatására
A kezelés eredményessége és fenntartása érdekében otthoni gyógytorna feladatok végzése szükséges. Ezek a terápia végén átbeszélésre kerülnek és a helyes kivitelezés is megtanítja a manuálterapeuta. Az állapotfelmérés, vizsgálat és kezelés fehérneműben, jó hozzáférést segítő ruházatban történik.
JELENTKEZZEN BE KAPUVÁRI BARBARÁHOZ!
Fascia Disztorziós Modell – Fájdalomra ható kezelés
A fájdalom csillapításnak többféle módja létezik. Erre különösen hatékonynak bizonyul a fasciára, vagyis a kötőszövetre ható technika, amit kézzel (manuálisan) vagy eszközzel végzünk. Mozgásszervi elváltozások és megbetegedések kezelhetőek vele, akár akut vagy krónikus fájdalomról legyen szó. Elsősorban izom- és ízületi bántalmakra jelenthet megoldást. Az FDM kezelés után házi feladatokat szükséges végezni: mozgatás, nyújtások, önmasszázs.