Megkérdeztük orvosainkat náluk hogyan néz ki a húsvéti menü? Hogyan kerülik el a túlevés, felfúvódás, plusz kilók hármasát? Most összegyűjtöttük ők milyen alapanyagokkal egészítik ki az ünnepi tálat és miért.
A húsvétot megelőző böjti időszak végével különösen jellemző, hogy az emberek nagy része egyik napról a másikra hirtelen beleveti magát a gasztronómiai örömökbe, de böjtölés nélkül sem szerencsés túlterhelni az emésztőrendszerünket.
Egyöntetű véleményük, hogy a húsvéti menü lehetőleg legyen tele friss zöldségekkel! A kihagyhatatlan retek, újhagyma és torma hármasán túl legyünk egy picit merészebbek és kísérletezzünk. Lehetőleg szárazabb, zsírmentes sonkákat válasszunk és a húsvéti kalács mellé tegyünk ki teljes kiőrlésű, magvakkal dús pékárut is.
De mi az az 5 élelmiszer, ami jótékony hatással lehet az emésztésünkre az ünnepek alatt is.
Az édesburgonya tele van élelmi rostokkal, amelyek segítik a rendszeres székletürítést, így hozzájárulnak ahhoz, hogy a felhalmozódott méreganyagok könnyebben távozhassanak a belekből. Egyszerű mártogatósként akár zöldségekkel, akár pirítósra kenve ízletes kiegészítője lehet a sonkatálnak.
Kedvenc receptünket itt találod:
Az avokádónak is magas az élelmi rosttartalma, valamint olyan egyszeresen telített zsírokat tartalmaz, amelyek segítik a tápanyagok sokkal hatékonyabb felszívódását a bélből. Akár salátába szeletelve, akár töltött tojásként is elkészíthetjük a húsvéti menübe.
Egyszerű és gyors töltött tojás recept.
A céklában található betain nevű vegyület segíti az emésztésünk normális működését. Ez a zöldség is élelmi rostokban gazdag, de ami fontosabb, hogy magas víztartalmával segíti a belek egészséges működését. Tele van antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal, sok vasat, kalciumot, magnéziumot tartalmaz, bővelkedik vitaminokban, méregtelenítő és zsírégető hatása van. Nyersen salátába, sütve húsok mellé, vagy savanyúságként is kiváló.
Kedvencünk a Street kitchen sült céklasalátája.
A zab magas élelmi rosttartalma segíti a méreganyagok kiürülését a bélből, emellett enyhíti a gyomorégés és a reflux kellemetlen tüneteit is. Olyan komplex szénhidrátokat tartalmaz, amelyet diétázók, cukorbetegek is nyugodt szívvel fogyaszthatnak, emellett glikémiás indexe is megfelelő, így nem emeli meg a vércukorszintet. Csempészd bele a húsvéti édességekbe.
Kihagyhatatlan recept a zabpelyhes répatorta.
És végül egy jolly joker, ha mégis úgy érzed, hogy többet ettél a kelleténél. Felezz meg egy nagyobb grapefruitot, és kanalazd ki a húsát! Ez a gyümölcs rendkívül jó hatással van a gyomor- és bélpanaszokra, és segíti az emésztést. Fokozza az epe kiválasztását, csökkenti a puffadásos tüneteket, és a zsír felszívódását a tápcsatornában. Ezen túl gazdag C-vitaminban, káliumban és magnéziumban, valamint komplex B-vitaminokban. Az ásványi anyagok esetén pedig a vas-, kalcium-, réz- és foszfortartalma kiemelkedő.
Orvosaink jótanácsa, hogy legyél szervezetedre figyelemmel és az öt élelmiszeren kívül ezt a három tanácsot próbáld betartani az étkezéseknél az ünnepi menütől függetlenül.
- Egyél lassan, és alaposan rágd meg az ételt. Ne falj, élvezd ki az ízeket, így megkönnyíted az emésztést a gyomor számára.
- Az alapos rágás és a hidratáltság felgyorsíthatja az emésztési folyamatot, ezért napi 2-2,5 liter folyadékot minimum fogyassz el, ami ne alkohol, szénsavas vagy koffeintartalmú ital legyen, hanem lehetőleg víz.
- Étkezések után nagyon jót tesz egy pici mozgás, ez ugyanis segíti az emésztést és elkerülheted vele a sokak által ismert kajakómát.
Nagyon jó pihenést, egészséges étkeket, csodás ízeket és kellemes ünnepeket kívánunk minden páciensünknek.