A vizelet inkontinencia más néven vizelettartási nehézség. Ez alatt az akaratlan vizeletvesztést értjük. Nagyon kellemetlen és gyakori, ami megnehezítheti a mindennapokat.
Nem önálló betegségként kell rá gondolni, hanem mint egy tünetre, amelyet önmagában is kezelni kell. Hátterében egyszerűen kezelhető okok, illetve komolyabb megbetegedések is állhatnak. Nem minden esetben igényel orvosi beavatkozást, de ha az életminőséget negatívan befolyásolja akkor mindenképpen érdemes vele orvoshoz menni.
Mértéke lehet enyhe vagy súlyos. Enyhe esetben nevetésnél vagy tüsszentésnél 1-2 csepp vizelet távozik.
Súlyos esetekben olyan hirtelen és kiszámíthatatlanul jelentkezik a sürgető vizeletürítési inger, hogy a beteg sokszor már nem jut el a mosdóig.
Kellemetlen panaszokat okozhat, mert szövődményekkel járhat, balesetveszélyes helyzeteket idézhet elő, korlátozhatja a társas kapcsolatokat, a munkavégzésre és a magánéletre is negatívan hathat.
Bármely életkorban előfordulhat, de gyakorisága nő a kor előrehaladtával. A nőknél gyakrabban jelentkezik, mint a férfiaknál. Leggyakrabban a szülés környékén és a menopauzában.
Előfordulásának okai lehetnek testi vagy lelki tényezők. Elsősorban felfázásra lehet gyanakodni, de a későbbiekben egyéb alapbetegségek, szervi elváltozások is teret kaphatnak a kialakulásukban.
Okai lehetnek még:
- Alsó húgyutakat érintő fertőzés
- Fizikai problémák
(olyan betegségek, amelynek kísérőtünete lehet az átlagtól eltérő mértékű vizeletürítés, például: cukorbetegség, diabetes insipidus, a vese működésének elégtelensége, szívelégtelenség)
- Hiperaktív hólyag szindróma
( a hirtelen fellépő vizelési ingert a hólyag nyálkahártyájának fokozott ingerelhetősége vagy a
hólyag izmainak görcse okozza)
- Táplálkozás
- Alkohol
- Koffein
- Hólyagirritáció
- Székrekedés
- Terhesség
- Korral járó változások
- Méheltávolítás
- Krónikus hólyaggyulladás
- Neurológiai betegségek ( Sclerosis Multiplex, Parkinson-kór, Stroke, agydaganat)
- Szűkület a vizeletelvezető rendszer bármely szakaszán
A kezelés a tornától kezdve az intim lézeres kezelésen át a műtétig hosszú a sora. Elsősorban a hólyagot kellene edzeni. Fontos a megfelelő testsúly megtartása, a folyadékfogyasztás mérséklése, dohányzás, koffein, alkohol, savas ételek, italok kerülése. Ha ezek ellenére sem javul a helyzet vagy ezen szempontok betartása mellett is nagy problémát okoz a vizeletet tartani érdemes orvoshoz fordulni. Az intim lézeres kezeléssel is megszüntethető a probléma és fájdalommentesen, gyors regenerálódás után a panaszok nagy mértékben javulhatnak vagy akár meg is szűnhetnek.
A beavatkozások fajtája függ az inkontinencia típusától, a súlyosságától, illetve a kialakulás hátterében álló betegségektől, okoktól.
Megelőzhető az inkontinencia életmódváltással, a gátizomzat erősítésével, tornagyakorlatokkal, gyógyszerekkel adott esetben műtéttel.
Ajánljuk figyelmébe a rendelőnkben elérhető IncontiLase®, stresszinkontinencia intimlézer kezelésünket. További információkért keresse fel honlapunk „intimlézeres kezelés” lapfülét, ahol részletesebben írunk a kezelésről. Bármilyen egyéb felmerülő kérdés, bejelentkezés miatt hívjon minket bizalommal a +36301778327-s telefonszámon vagy keressen az info@uranimedicalcenter.hu oldalon.
Írta: Makkai Adrienn szülésznő, egészségügyi tanár MSC