A magas vérnyomás már szinte népbetegségnek számít. Sokáig nem okoz tünetet, de ha nem kezelik megfelelően súlyos szövődmények is kialakulhatnak. Így a szervekben fokozatos károsodás léphet fel.
A vérnyomás nem más, mint a vérnek az érfalra gyakorolt nyomása. Általában a nagy artériákban mérhető nyomásról van szó.
Tankönyvi példa szerint az optimális vérnyomás 120/80 Hgmm. Ha nyugodt körülmények között, többszöri, átlagosan három különböző időpontban mért vérnyomás érték átlaga magasabb, mint 140/90 Hgmm és ez tartósan fenn áll magasvérnyomásról (Hipertónia) beszélünk.
Az eltérő napszakok figyelembe vétele is fontos, ugyanis reggel a legmagasabb, éjjel pedig a legalacsonyabb a vérnyomás.
Fontos a megfelelő szűrővizsgálat a rendelői vérnyomás mérés. Ha felmerül a magasvérnyomás gyanúja, akkor egy úgynevezett ambuláns vérnyomás-monitorozás (ABPM) válhat szükségessé. Ezt másnéven 24 órás vérnyomásmérésnek nevezzük.
Fontos, hogy minél korábban felismerjük a betegséget és a megfelelő terápia mellett megelőzzük az esetleges szövődmények kialakulását, amely nagymértékben hozzájárulhat az életminőség romlásához.
Érdemes odafigyelni a fellépő tünetekre is, amelyek okot adhatnak egy kivizsgálásra a magas vérnyomás kialakulásának irányába.
Melyek ezek a tünetek?
Tünetei:
- Fejfájás, tompa, tarkótáji, halántéktáji lüktetés
- Szédülés
- Fáradékonyság
- Koncentrálóképesség, egyensúlyérzék csökkenése
- Rossz közérzet
- Szapora szívdobogás
- Tompa mellkasi nyomás
- Ok nélküli izzadás
- Látászavar
- Orrvérzés
- Végtagi gyengeség
- Láz nélküli hidegrázás
A fejfájásnál megemlítendő, hogy általában reggel jelentkezik a fejfájás illetve a lüktetés lehajlásnál erősödik.
Szövődményként felléphet ödéma és a szemfenéki erek károsodása is. Ugyanis a magasvérnyomás először a szemfenéki érrendszert érinti.
Ha terhelésre nehézlégzésre és gyakori éjszakai vizeletürítésre van panasz, akkor a szív-és érrendszerben is kialakult szövődmény. Érelmeszesedés okozta érszűkület alakulhat ki a végtagi erekben is, amely amputációhoz is vezethet. Amennyiben a szem erei károsodnak az a látásromlás mellett vaksághoz is vezethet.
Legsúlyosabb esetben szövődményként stroke vagy szívinfarktus is kialakulhat.
Az elhízás, a cukorbetegség, az egészségtelen életmód, dohányzás, mozgásszegény életmód nagyban növeli a magasvérnyomás kialakulásának a kockázatát.
Napi fél óra rendszeres testmozgással, az optimális testsúly megtartásával, a dohányzás abbahagyásával, az alkoholfogyasztás mérséklésével illetve a megfelelő diéta betartásával csökkenthető a magas vérnyomás kialakulásának a kockázata.
Érdekességként megemlíteném, hogy fiatalkorban is kialakulhat magasvérnyomás. Ebben az esetben nem minden esetben elsődleges magasvérnyomásról van szó például, amit az egészségtelen életmód okozhat, hanem felmerül a másodlagos magas vérnyomás gondolata is, ami azt jelenti, hogy a háttérben valamilyen más betegség áll és ez okozhatja a hipertóniát.
Többen hallottak már az úgynevezett fehérköpeny magas vérnyomásról, amely akkor jelentkezik, ha az ember az orvosnál van és szorong. Ilyen esetekben otthon is nyomon kell követni a vérnyomás értékeket, ugyanis könnyen kialakulhat a tényleges hipertónia.
Említésre került a másodlagos hipertónia. Ebben az esetben valamilyen más betegség áll a háttérben és ennek szövődményként alakul a magas vérnyomás. Melyek lehetnek ezek a más betegségek. Például: vesebetegségek, vesekövesség, bizonyos gyógyszerek túlzott szedése vagy mellékhatása (fájdalomcsillapítók, megfázás elleni gyógyszerek, fogamzásgátlók ), ciszta, véralvadási zavarok, autoimmun betegség, alvási apnoe.
A kialakult és diagnosztizált magas vérnyomást gyógyszeresen kell kezelni. Be kell állítani a megfelelő dózist a beteg számára, melyet folyamatosan kell szednie. Fontos, hogy panaszmentesség esetén sem szabad önállóan abbahagyni a gyógyszer szedését.
Írta: Makkai Adrienn szülésznő, egészségügyi tanár MSC