A méhen belüli fogamzásgátló hormontartalmával véd a nem kívánt terhességtől. Ez a spirál egy speciális változata, melynek vannak előnyei és hátrányai egyaránt, és amelyekkel érdemes tisztában lenni alkalmazás előtt.
Mit érdemes tudni a hormontartalmú spirálról?
Ez a T alakú, műanyagból készült eszköz a méhben fejti ki hatását. Lényege, hogy az alsó szára vastagabb, ez a rész tartalmazza a hormont, amely egyfajta progeszteron-származék, a levonorgestrel. A méhbe helyezve ez az anyag folyamatosan szabadul fel, amelynek hatására a méh nyálkahártyája vékonyabbá válik, meggátolva ezzel a spermium méhüregbe való bejutását.
Milyen előnyei vannak ennek az eszköznek?
A progeszteron tartalmú tablettákkal szemben nagy előnye ennek az eszköznek, hogy bár a működési elvük igen hasonló, a szervezetbe kerülő hormonok mennyisége a spirálnál sokkal alacsonyabb és csak a méh nyálkahártyájára van hatással, ami által igen kevés szívódik fel a véráramba. Innentől kezdve viszont sem a férfi, sem pedig a nő részéről nincs szükség odafigyelésre az együttlétek előtt, ami miatt igen kényelmes ez a megoldás. A ciklus bármelyik időszakában felhelyezhető, ráadásul védekezés nélküli együttlétet követően is megoldást nyújthat, ugyanis ha rövid időn belül felhelyezik, megakadályozza a beágyazódást.
Milyen hátrányai vannak ennek az eszköznek?
Amennyiben nem okoz gondot a szervezetben a hormontartalom, tulajdonképpen nem sok hátránya van ennek a megoldásnak. Korábban sokan tartottak attól, hogy gyulladást idéz elő a méhben, viszont mára bebizonyosodott, hogy emiatt nem kell aggódni, nem okoz ilyen jellegű mellékhatást. Kiemelendő, hogy csak olyan nők esetében alkalmazható ez a megoldás, akik már legalább egyszer szültek.
A hormontartalmú spirál felhelyezését mindezek ellenére mindenképpen szakorvossal való konzultációnak kell megelőznie, amellyel kapcsolatban bátran bizalommal budapesti, belvárosi nőgyógyászati rendelőnket, az Uránia Medical Centert!