A felfázás valójában a húgyhólyag gyulladását jelenti, ami a húgyúti fertőzés egyik gyakran előforduló típusa. Nem a hideg és nem a megfázás okozza!
A betegség általában akkor alakul ki, amikor a végbél környékén megtelepedett baktériumok – általában az E. coli baktérium– a külső húgycsőnyílásba, majd onnan a húgycsövön át a húgyhólyagba jut, és a húgyhólyag falán megtapadva irritációt, gyulladást okoz.
A nőknél anatómiai okokból is nagyobb a hólyaghurut kockázata, mivel jóval rövidebb a húgycsövük és a végbélnyílás is közelebb van a húgycsőnyíláshoz, így az ott megtalálható baktériumok könnyebben jutnak át, és okoznak felfázásos fertőzést. A rövidebb húgycsövön át elérik a húgyhólyagot, és más szerveket.
Nők esetében tovább növeli a rizikót, ha szexuálisan aktívak, ilyenkor az aktus során a baktériumok könnyebben bekerülhetnek a húgycsőbe.
Várandósság alatti hormonális változások szintén növelhetik a hólyaghurut kockázatát
És a változókorban lévők is nagyobb eséllyel betegszenek meg a megváltozott hormonszint miatt.
Hogyan ismerem fel, milyen tünetei vannak a felfázásnak?
- gyakori vizelési inger
- sürgető vizelési inger
- vizelésnél érzett szúró, égő érzés, fájdalom
- alhasi, kismedencei fájdalom, különösen a szeméremcsont környékén, mely súlyos esetben a deréktájra is kiterjedhet
- zavaros vizelet
- véres vizelet
- kellemetlen szagú vizelet
- hányinger
- hidegrázás
- hőemelkedés, súlyos esetben láz
Mit tehetünk ha észleljük a felfázás tüneteit?
- Első és legfontosabb, hogy igyunk sok folyadékot és ne tartsuk vissza a vizeletet, még akkor sem, ha a vizelés fájdalommal jár. A sok folyadék hígítja a vizeletet, csökkenti az irritációt és segít kimosni a kórokozókat.
- Ihatunk vizelethajtó és gyulladáscsökkentő gyógyteákat is, amik szintén segíthetnek enyhíteni a panaszokat. (csalántea, hibiszkusztea, cickafark és kamillatea)
- A gyógynövény főzetekből ülőfürdőt vagy meleg borogatást is készíthetünk. Ülőfürdő esetén legalább 20-25 percig tartson és ne hagyd kihűlni a vizet.
Mit tehetsz ha továbbra sem csillapodnak a panaszok?
Ha 2-3 nap elteltével sem javulnának panaszaid, vagy hőemelkedésed, lázad van, mindenképp fordulj urológus szakorvoshoz. A betegség kezeletlen formában vagy ha gyakran fordul elő, komoly egészségügyi problémákat okozhat.
A kezeletlen húgyúti fertőzéseknek komoly szövődményei lehetnek, melyek elsősorban a vesét érinthetik. A húgyutakban, illetve a húgyhólyagban megtelepedő, elszaporodó kórokozók ugyanis a vesébe is bekerülhetnek, ott gyulladást, szélsőséges esetben pedig a vese visszafordíthatatlan károsodását is okozhatják.
A vesegyulladás jellegzetes tünetei nagyon rövid idő, akár néhány óra alatt alakulnak ki: fájdalmas vizeletürítés, magas láz, hidegrázás, derék- és hátfájás, hányás.
Húgycső szűkülete: A visszatérő felfázás, a húgycső gyakori fertőzése okozhatja a húgycső szűkületét, különösen férfiaknál.
Várandósók esetében a koraszülés/alacsony születési súllyal születés: A terhesség során fellépő húgyúti fertőzések, felfázások veszélyesek a magzatra. Korai burokrepedést, koraszülést okozhatnak ennek minden szövődményével együtt. Éppen ezért a terhes hölgyeket szűrik is felfázásra, vizsgálják vizeletüket és tenyésztést végeznek belőle. Hogyha a baktériumok még nem is okoznak tüneteket, és alacsony csíraszámban fordulnak elő, terhesség esetében akkor is ki kell irtani őket antibiotikummal.
Sepsis: A legsúlyosabb, életveszélyes szövődménye a felfázásnak. A baktériumok olyan mértékben elszaporodhatnak (főként, ha már a vesét is elérték), hogy a véráramba kerülve test szerte súlyos zavarokat, szervi elégtelenséget okozhatnak.
Ha bizonytalan vagy a tüneteket illetően, vagy nem javult az állapotod, esetleg be is lázasodtál, keress minket bizalommal, nőgyógyász és urológus szakorvosaink segítségedre lesznek.