A HPV, vagyis a humán papilloma vírus a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés és tulajdonképpen az emberi hámsejtekben szaporodik és jó- és rosszindulatú, vagyis szakmai kifejezéssel élve a benignus és malignus daganatok kialakulásáért egyaránt felelős lehet. Jelenleg több mint százötven különböző típusa ismert, amelyek között vannak alacsony és magas kockázatú változatok is. A köztudatban igen gyakori tévhittel ellentétben a férfiak számára ugyanannyira veszélyes lehet, mint a nők esetében, így a fertőzés okozta tünetekre mindkét nem képviselőinek fontos odafigyelni, így ajánlott részt venni rendszeresen szűréseken, de az önvizsgálat is igen lényeges. Ugyanis minél előbb fény derül a vírus jelenlétére, annál nagyobb az esély a szövődmények elkerülésére.
Milyen szövődményei lehetnek a HPV fertőzésnek?
Ha valaki humán papilloma vírussal fertőzött, az számos különböző módon jelentkezhet a szervezetben. Előfordulhat az úgynevezett benignus tumor megjelenése, amely tulajdonképpen a nemi szemölcs. Ezek kialakulásáért a HPV körülbelül 90 százalékban felelős. Fontos, hogy ha észrevette magán egy ilyen szemölcs megjelenését, ne essen kétségbe, ugyanis életveszélyt nem jelent, viszont igen kellemetlenné tudja tenni a mindennapokat számos szempontból. Természetesen ettől függetlenül mindenképpen érdemes vele mielőbb orvoshoz fordulni, kezelése ugyanis hosszú időt vesz igénybe.
Ennél sokkal több veszélyt rejtenek magukban az úgynevezett malignus elváltozások. Ide sorolható a különböző rákos megbetegedések kialakulása, amely a nők esetében érintheti a méhnyakat a hüvely- és szeméremtestet, mindkét nem esetén a végbélnyílást- és a fej-nyaki régiót, férfiaknál pedig a hímvesszőt. Az összes ilyen megbetegedést tekintve körülbelül 6%-ban okozza ezeket a HPV fertőzés, ám a méhnyakrák esetében ez az arány azonban több mint 90%.
Hogyan kapható el a HPV fertőzés?
A HPV a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés. Olyannyira, hogy a szexuálisan aktív férfiak és nők 80-90 %-a legalább egyszer meg is fertőződik a vírussal, ám jó eséllyel még a lappangási idő alatt meg is küzd ezzel a fertőzéssel az immunrendszer. Fontos kihangsúlyozni ugyanakkor, hogy nem feltétlenül van szükség nemi aktusra a vírus terjedéséhez és tovább adásához, ugyanis a bőrrel érintkezés és különböző tárgyakkal érintkezés is okozhatja a terjedést már kisebb hámsérülések esetén is.
Milyen tünetek utalhatnak egyértelműen HPV fertőzésre?
A legfőbb tünet a szemölcsök megjelenése, amelyek legtöbbször jellemzően meleg, nedves területen mutatkoznak meg a testen. A nők esetében ilyen lehet a hüvely körüli rész, a külső nemi szervek, a hüvely fala, valamint akár a méhnyak is. A férfiaknál a hímvessző testén, a makkon, valamint a fitymán jelenhet meg, rendszerint egy helyen több szemölcs is található. Fontos tudni, hogy a megfertőződést követően akár hetekkel vagy hónapokkal később is jelentkezhet ez a tünet.
Nők esetében nagyon fontos az éves rákszűrésen való részvétel!
A hozzánk forduló pácienseink figyelmét mindig felhívjuk az éves rákszűrés fontosságára. Ez a HPV fertőzésekhez is szorosan kapcsolódik, ugyanis a hosszú lappangási idejű vírus egyik igen komoly szövődménye lehet a rákos megbetegedések valamelyikre. Olyannyira, hogy a HPV-fertőzés szerepe a méhnyakrák kialakulásában ma már egyértelműen igazolt, vagyis tulajdonképpen kijelenthető az, hogy csak nagyon kirívó és ritka esetekben alakul ki a méhnyakrák a HPV vírus megjelenése nélkül.
A méhnyakrák az emlőrákot szorosan követi a rosszindulatú daganatok előfordulási gyakoriságának listáján hazánkban és Európai viszonylatban egyaránt. Főleg a 45 éven aluli nők körében, leggyakrabban a 30-40 éves korosztály esetében alakul ki, de természetesen a menopauzát követően sem lehet kizárni az előfordulását. Az utóbbi években pedig a 20-30 éves nők körében is egyre gyakrabban diagnosztizálnak méhnyakrákot. Fontos tudni, hogy minél előbb derül fény a betegségre, annál nagyobb esély van a teljes gyógyulásra, ezért nagyon fontos részt venni az éves szűrővizsgálatokon.
Megelőzhető a HPV fertőzés?
Megoldás lehet minderre a HPV oltás, amely korhatár nélkül beadható nőknek és férfiaknak egyaránt. Ugyanakkor továbbra is hangsúlyozandó, mennyire fontos szerepe van emellett az önvizsgálatnak és a rendszeres szűréseknek.
Ha szeretné kivizsgáltatni magát és elvégeztetni egy HPV szűrést vagy éves rákszűrésre jönne, időpontkérést követően budapesti belvárosi rendelőnkben lehetőséget biztosítunk minderre, forduljon hozzánk bizalommal!