Amikor akaratlanul kis mennyiségű vizelet távozik, például köhögéskor vagy tüsszentéskor, illetve lépcsőzéskor, nehéz tárgyak megemelésekor, akkor felmerül a stresszinkontinencia, amely a leggyakoribb vizelettartási zavar a nők körében, szerencsére hormon- és gyógyszermentes lézeres kezeléssel kiválóan kezelhető.
Minden harmadik nő szenved valamilyen fokú vizelettartási zavarban, és főként fiatal és középkorú nőknél az egyik leggyakoribb probléma a stresszinkontinencia, sajnos bármilyen aktivitás kiválthatja, amely nyomást gyakorol a medencére. Előidézheti a húgyúti záróizom meggyengülése, valamint a húgycső, a húgyvezetékek rendellenes elhelyezkedése. A stresszinkontinencia leginkább szülés után jelentkezik, amikor szövet-, izom- vagy idegsérülés okoz problémát a nőknél, változókorban pedig az ösztrogén hiánya csökkenti a húgycső rugalmasságát. Ronthat a betegség állapotán az elhízottság, ugyanis nagyobb teher nehezedik a húgyhólyagra.
Különböző problémák állhatnak a háttérben:
- a húgyhólyag záróizmának gyengesége,
- a hólyagalapot tartó kötőszövet gyengesége,
- a hólyag falában lévő izomzat fokozott aktivitása,
- fejlődési rendellenességek,
- korábbi sebészeti beavatkozások,
- gyógyszerek alkalmazása.
Gyakori jelenség, hogy a inkontinencia oka összetett, egyrészt a hólyagnyak túlzott lazasága, másrészt a hólyagot kiürítő izomzat fokozott ingerlékenysége egyszerre áll a probléma hátterében.
Súlyossága alapján három stádium fordul elő:
- I-es stádium: a fokozott hasűri nyomás esetén akaratlan vizeletcsepegés történik.
- II-es stádium: kisebb megterhelés esetén is előfordul akaratlanul vizelet.
- III-as stádium: nyugalomban is fennáll a probléma. Súlyos stresszinkontinencia esetén szinte folyamatosan ürül a vizelet.
Miért nem kezelik időben?
A stresszinkontinencia megszüntethető, sőt, az állapot jelentős mértékben javítható, sokan azonban nem tesznek semmit ellene a szégyenérzet, a félelem, a sikertelen kezelések miatt, vagy egyszerűen nincsenek tisztában a lehetőségekkel. Szerencsére rendelőnkben a lézertechnológia alkalmazásával lehetővé vált az inkontinencia megszüntetése műtéti beavatkozás, fájdalom és hosszabb kórházi beutaló nélkül.
Miért előnyös a lézeres kezelés?
A lézeres inkontinencia kezelés (IntimaLase®) egy egyedi, szabadalmaztatott, nem műtéti, ambulánsan elvégezhető, fájdalommentes intimlézeres terápiás eljárás (Er:YAG), amely igen hatékony enyhe és középsúlyos inkontinencia kezelése esetén.
- Nem igényel speciális előkészületet.
- Nincs szükség érzéstelenítésre, altatásra.
- A rendelőnkben elérhető kezelés vágás, vérzés és varrás nélkül történik, minimálisan invazív beavatkozás.
- Speciális, gyengéd és fájdalommentes kialakítású rendszeren keresztül jut el a hüvelyfelszínre.
- A kezelés hatásos és biztonságos.
- Rendkívül gyors a felépülés, fájdalomcsillapítók vagy antibiotikumok nem szükségesek.
- Igen hamar visszatérhet megszokott mindennapi tevékenységeihez.
A lézersugár a hüvelynyálkahártya kötőszöveteire fejti ki hatását, enyhe felmelegedését okozza, stimulálja a hüvelyfalban lévő kollagénképződést, ezáltal a besugárzott szövetek zsugorodását, összehúzódását eredményezi, megerősítve a hüvely tartó funkcióját, megemeli a hólyagalapot, így megszűnik vagy jelentős mértékben csökken a vizeletvesztés, sőt, visszaáll a normális vizelettartás és javul a páciens életminősége.
Több tízezer inkontinencia ellenes kezelés eredményei és klinikai tanulmányok alapján a kezelés után 4 hónappal a korábban enyhe és középsúlyos inkontinenciában szenvedő páciensek 95-97 százaléka számolt be érdemi javulásról, közel 70 százaléka pedig teljes tünetmentes volt.
Mire készüljön a páciens?
A kezelés előtti vizsgálatok alkalmával az inkontinencia kérdőívet töltenek ki a páciensek, hogy minél inkább képben legyen a kezelőorvos a problémával, kikérdezi a beteg panaszait, kideríti korábbi vagy fennálló betegségeit, milyen gyógyszereket szed, fizikális vizsgálat is történik, ezután általában 2-3 kezelésre van szükség, 4-6 hét különbséggel, illetve kontrollvizsgálatok is várhatóak, amelyeket szintén a rendelőnkben végezzük el. Amennyiben más típusú inkontinencia (stressz- és kevert vizeletinkontinencia) is fennáll, úgy kiegészítő gyógyszeres kezelés is indokolt lehet.
Fontos kérdések
– Mikor nem ajánlott a kezelés?
Kóros eredményt adó méhnyak szűrővizsgálat, valamint hüvelyi fertőzések vagy sérülések, cukorbetegség, aktív gyulladásos betegségek esetén. A lézeres kezeléseket terhes nőknél nem szabad elvégezni. Szülést követően a kezelés megkezdéséig 6 hónap és 1 év közötti várakozási idő szükséges.
– Fontos a nőgyógyászati vizsgálat?
A kezelés megkezdése előtt konzultálni kell a nőgyógyásszal, és át kell esni egy szokásos nőgyógyászati vizsgálaton, amely a méhnyakkenet levételét is tartalmazza.
– Mi történik, ha a kezelés után esek teherbe?
A kezelés nincs hatással a terhességre és a szülésre. Hüvelyi szülés után a kezelést meg lehet ismételni.
– Idősebb hölgyek esetén is alkalmazható?
A regenerációs képesség idősebb korban csökkenhet, a kezelés kevésbé lesz hatékony.
– Vannak-e mellékhatásai a kezelésnek?
Súlyos mellékhatásokról nem számoltak be a betegek. A legtöbb esetben néhány napig tartó enyhe duzzanat és kényelmetlenség jelentkezik.
– Mikorra várható eredmény?
Optimális eredmény négy-hat héttel az első kezelés után jelentkezhet.
– Tartós lesz a javulás?
A hatás a kezelés után 18 hónapon keresztül bizonyult stabilnak. Ezután lassú csökkenést mutat. A kezdeti kezeléssorozat után a tartós optimális eredmény érdekében évente egy alkalommal fenntartó kezelés javasolt.
– Mi a helyzet a szexuális együttléttel?
A kezelést követően egy hétig tartózkodjanak a nemi aktustól.
Bővebben:
https://www.fotona-smooth.hu/gyik-holgyeknek/
Forrás:
https://uraniamedicalcenter.hu/intimlezeres-kezeles/
https://www.fotona-smooth.hu/gyik-holgyeknek/
https://hiroslezer.hu/szolgaltatasaink/inkontinencia-kezelese/
https://noilezer.hu/nogyogyaszat/incontilase-lezeres-inkontinencia-kezeles/
https://intimklinika.hu/inkontinencia-kezelese/mi-a-lezeres-inkontinencia-kezeles/
https://www.webbeteg.hu/cikkek/inkontinencia/248/a-vizelet-inkontinencia-tipusai
https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/noi_bajok/cikkek/mi_a_stresszinkontinencia