Milyen kapcsolat van a méhnyakrák és a HPV fertőzés között?

Uránia Medical Center » Blog » Milyen kapcsolat van a méhnyakrák és a HPV fertőzés között?

A méhnyakrák egy olyan rosszindulatú daganatos megbetegedés, amelyre ha időben fény derül, jó eséllyel teljesen gyógyítható. Ellenkező esetben azonban komoly gondokat okozhat és életveszélyt is jelenthet. Fontos tudni, hogy ez a betegség nem öröklődik, ritka kivételektől eltekintve szinte mindig a humán papilloma vírus a felelős a kialakulásáért. A HPV és ezzel együtt a méhnyakrák viszont védőoltással, önvizsgálattal és szűréssel nagy biztonsággal megelőzhető.

A nők mellett a férfiak is érintettek!

A HPV vírus lányok és nők mellett a fiúkat és férfiakat is érintheti, éppen ezért mindkét nem esetében fontos a megelőzés és a jelentkező tünetekre való odafigyelés. Ez a vírus a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, ám nem feltétlenül van szükség nemi aktusra a HPV tovább adásához. Ez azt jelenti, hogy akár a bőrrel vagy különböző tárgyakkal érintkezés is okozhatja a terjedést már kisebb hámsérülések esetén is. A fő problémát azt jelenti, hogy mivel a HPV fertőzés sokszor egyáltalán nem vagy csak hosszú lappangási időt követően okoz tüneteket, így a vírus hordozói úgy fertőzhetik meg partnerüket, hogy nem is tudnak róla.

A méhnyakrák kialakulása

A méhnyakrák jellemzően a méhnyak felszínét borító kép laphám között alakul ki, amely egy szűrés során jó eséllyel kimutatható. Mivel kialakulásához az esetek 75-80%-ában hosszú idő szükséges, ha időben fény derül a betegségre, nagy esély van a teljes gyógyulásra. Vagyis minél előbb kiderül a baj, annál több lehetősége van az érintettnek arra, hogy teljesen felépüljön.

A méhnyakrák tünetei

Mivel nagyon sok esetben a betegség első szakaszában egyáltalán nem okoz panaszokat a méhnyakrák, a szűrés lehet az egyetlen módszer ennek kimutatására. Egyébként hosszú távon jele lehet a betegség jelenlétének a rendszertelen, élénkpiros színű menstruáció, a sárgás, kellemetlen szagú hüvelyi folyás, de előrehaladott állapotban jelentkezhet deréktáji fájdalom, nehezített széklet- és vizeletürítés is, de kellemetlen lehet a szexuális együttlét is. Amennyiben bármelyik tünetet tapasztalja, természetesen nem jelenti automatikusan a rákos megbetegedés jelenlétét, azonban érdemes a panaszokkal orvoshoz fordulni.
Az alacsony kockázatú HPV típusok a nemi szervek és környékének jóindulatú szemölcsös elváltozásaiért felelősek.

A HPV és a méhnyakrák kapcsolata

Az úgynevezett magas kockázatú HPV típusok (16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, 56, 58) felelősek a méhnyakrák kialakulásáért. Bár az esetek nagy részében a HPV fertőzést – különösen az alacsony kockázatú típusok (6, 11, 42, 43, 44) esetében – ,az immunrendszer néhány hónapok belül képes teljesen leküzdeni, ez nem jelent védelmet a későbbi megfertőződésekkel szemben. Ám ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a méhnyakrák is kialakul ilyen esetekben. Ehhez ugyanis a magas kockázatú HPV fertőzés tartós, minimum hat hónapig tartó fennállása szükséges a szervezetben. Mivel a lappangási ideje ennek a vírusnak igen hosszú, akár egy évtized is eltelhet a kezeletlen fertőzés és a méhnyakrák kialakulása között.

Hogyan védekezhetünk ellene?

A tünetekre való odafigyelés, az önvizsgálat és a szűrővizsgálatokon való részvétel mellett fontos eleme a megelőzésnek az oltás is. A HPV oltás ugyanis kifejezetten a nemi szervi szemölcsök és a testen különböző helyen előforduló rákos megbetegedések ellen lett kifejlesztve, amely korra való tekintet nélkül beadható nőknek és férfiaknak egyaránt.

Amennyiben szeretné kivizsgáltatni magát és elvégeztetni egy HPV szűrést vagy éves rákszűrésre jönne, időpontkérést követően budapesti belvárosi rendelőnkben lehetőséget biztosítunk minderre, forduljon hozzánk bizalommal!

Hasznos volt? Ossza meg másokkal is!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nyomtatás